Niestety, musimy stawić czoła smutnej prawdzie: każdy z nas ma udział w ogólnym, nadmiernym marnowaniu jedzenia. Nie jest to jednak proces nieunikniony. Jak podkreśla Katarzyna Czarkowska, ekspertka z Koszalińskiej Kuchni Społecznej i zwolenniczka filozofii less waste, można nauczyć się efektywnego wykorzystania żywności. Podejście to dotyczy nie tylko jedzenia, ale ogólnie dąży do minimalizacji generowania odpadów.
Przeciwdziałanie marnowaniu żywności powinno zaczynać się od edukacji już od najmłodszych lat, co podkreśla Elżbieta Ałtyn, szefowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sianowie. To właśnie ta instytucja prowadzi jedną z jadłodajni, które walczą z problemem marnotrawstwa jedzenia.
Problem marnowania żywności jest problemem globalnym i stanowi poważne zagrożenie społeczne. Do rzeczywistości należy fakt, że blisko 1/3 całości wyprodukowanej żywności na świecie jest marnowana co roku. To przerażające 1,3 miliarda ton jedzenia! Niemal 70% tej straty pochodzi z sektora gastronomicznego i z domów prywatnych. Najczęściej do śmieci trafiają produkty takie jak mięso, pieczywo czy owoce i warzywa.
Anna Winnicka postanowiła dowiedzieć się, jak możemy przeciwdziałać marnowaniu żywności w naszych domach. W tym celu skierowała swoje pytania do Ireny Kwiatkowskiej-Pająk z Trzebiatowa.