Śmierć wybitnego ginekologa i naukowca, profesora Zdzisława Maciejewskiego

Rankiem w piątek, znany ginekolog i naukowiec, profesor Zdzisław Maciejewski, zasłużony mieszkaniec Koszalina i były więzień obozu koncentracyjnego, zmarł w koszalińskim szpitalu. Swój dorobek zawodowy i życiowy poświęcił medycynie, edukacji i nauce, a także swojej społeczności.

Profesor Maciejewski przyszedł na świat w 1931 roku w mieście Orzesze. Czas II wojny światowej spędził w niemieckim obozie koncentracyjnym dla małoletnich Polaków w Łodzi, mającym wstrząsającą reputację „małego Auschwitz”.

Koszalin stał się jego domem w 1971 roku. Profesor objął wówczas stanowisko ordynatora Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, które sprawował nieprzerwanie do 2004 roku. Pomimo odejścia z tej funkcji, pozostał aktywnym członkiem personelu szpitala aż do ostatnich dni swojego życia, czyli grudnia 2021 roku.

Profesor Maciejewski przyczynił się do rozwoju pediatrii w Koszalinie, stając się twórcą miejscowej szkoły tej specjalizacji i mentorem dla wielu generacji lekarzy. W uznaniu jego zasług, rok temu został uhonorowany tytułem honorowego obywatela Koszalina.