"Zielone przystanki" w Mielnie: ekologiczne miejsca odpoczynku

W mieście Mielno, znalazły się dwie unikalne budowle, które są zaprojektowane aby przynosić ulgę pasażerom w upalne dni. Są to tzw. „zielone przystanki”, które charakteryzują się dachami porośniętymi trawą. Te nowatorskie konstrukcje wywołały duże zainteresowanie zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i odwiedzających turystów.

Jedna z mieszkanek Mielna wyraziła swoje pozytywne zdanie na temat tych nietypowych przystanków, nie tylko ze względu na estetyczne walory roślin na dachu, ale również dlatego, że w nadmorskich miejscowościach wczasowych brakuje miejsc do siedzenia. „Zielone przystanki” umożliwiają jej i innym przechodniom odpoczynek.

Rosnące na dachach trawy i sukulenty są roślinami niewymagającymi w kwestii przetrwania. Wystarczy im naturalna deszczówka do rozwoju. Co więcej, te rośliny są uznane za korzystne dla środowiska, ponieważ absorbują dwutlenek węgla i produkują do 10 kilogramów tlenu rocznie. Dzięki temu przyczyniają się one do łagodzenia skutków upalnego lata.

Wyróżniający te konstrukcje zielony dach, pełen bujnej roślinności, pozwala na obniżenie temperatury wewnątrz przystanku aż o 10 stopni w stosunku do otoczenia podczas najgorętszych letnich dni – podkreśla rzeczniczka burmistrza Mielna, Mirosława Diwyk-Koza.