Zmierzch starego dworca i początek nowoczesnej przebudowy obiektu

W Koszalinie odbywa się symboliczne przedstawienie zmiany epok. Stary dworzec kolejowy, będący niemym świadkiem dawnych czasów, jest już nieistniejący. Na jego miejsce powstaje teraz nowa konstrukcja, która ma wprowadzić tę część miasta w XXI wiek. Jest to rezultat prac budowlanych, które obecnie są w toku.

Obecna faza inwestycji obejmuje głównie prace związane z budową fundamentów oraz ścian tunelu. Te ostatnie stanowić będą połączenie między dworcem a istniejącym przejściem podziemnym. Inwestorem i wykonawcą projektu jest jedna ze spółek budowlanych.

Mieszkańcy Koszalina mają wyraźne odczucia na temat tej transformacji. Opinie o poprzednim budynku dworca były raczej nieprzychylne – był on uznawany za przestarzały i nieatrakcyjny. Przyjęcie nowego projektu jest dużo cieplejsze, co potwierdza jedna z mieszkanek miasta: „Stary dworzec to już było coś z innej epoki, teraz czekamy na coś nowoczesnego”.

Jednym z elementów starego dworca, który przetrwał demontaż, jest grafika stworzona przez artystów ze Szczecina. Obecnie jest zabezpieczona, ale już wkrótce będzie można ją podziwiać w pełnej okazałości w nowym obiekcie. To zapewne przyczyni się do pozytywnej oceny inwestycji przez mieszkańców, co sugeruje jedna z nich, mówiąc: „Dworzec był w strasznym stanie. Teraz jest dużo lepiej, widziałam projekty i mi się podobają”.

Choć przez lata potrzeba budowy nowego dworca była tematem wielu dyskusji, na realizację tego pomysłu trzeba było długo czekać. Wreszcie jednak, w marcu tego roku, prace ruszyły pełną parą.